Skip links

Krakovianska paličkovaná čipka

Občianske združenie Bábence Krakovany

Krakovianska paličkovaná čipka

Dôležitým skrášľovacím prvkom ľudového odevu v okolí Piešťan bola roľnícka paličkovaná čipka. Pôvodne sa používal typ Novomestskej čipky.

V 19. storočí ženy plietli hrubé konopné čipky, prípadne žihľavové.  Neskôr si čipkárky kupovali jemnejšie a finančne náročnejšie materiály na jarmokoch.  Experimentovalo sa aj v technike a tak vznikol v prvej polovici 19. storočia nový druh čipky. Jednotlivé spojenia párov sa častejšie prevádzali ploštičkou až sa toto spojenie stalo hlavným vzorom. Tradičná ploštička pletená so 4 paličkami bola nahradená babkou, ktorá sa paličkuje s 5 paličkami. Celý úplet je vytvorený z babiek a je plný a hrubší. Vytvára geometrické vzory a skupiny v ktorých sa motívy opakujú. Vždy sú symetrické a ich krásu umocňuje farebnosť. Najskôr do nej vkladali biele a žlté nite. Nakoľko bola určená hlavne ženám z okolitých dedín začala sa podstatne meniť. Výšivky na krojoch boli veľmi pestré, preto sa v čipkách začali zjavovať rôzne farby, tak aby korešpondovali s výšivkou. Používali a používajú všetky druhy a odtiene farieb okrem hnedej. V čipkách, ktoré boli vkladané do obradových a sviatočných rukávcov sa často vyskytuje strieborná niť, sporadicky zlatá.

Názov čipky je Krakovianska, Babková, Stroj a veľmi zriedka i Palička. Technika jej paličkovania,  to je s piatimi paličkami nebola zdokumentovaná nikde na svete. Je to svetový unikát.

Tento web pre Váš lepší zážitok používa tzv. "cookies".